Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kişilerin, tüm kredili ürünlere ait ödeme tarihçeleri kayıt altına alınmakta ve zaman içerisinde o kişiye ait bir puan hesaplanmaktadır. Hesaplanan bu puana ise kredi notu adı verilmektedir. Kredi notu olarak isimlendirilen bu puanlama ise kişinin kredi alıp alamayacağı ya da kredi kartı kullanıp kullanamayacağı gibi kredili ürünleri belirlemektedir.

Kredi notu düşük olup da yükseltmek isteyenler ise öncelikle kredi notunu etkileyen faktörleri bilmeli ve bu doğrultuda davranışlar sergileyerek kredi notunu yükseltebilmektedir. Bankaların kredili ürünler kullandırırken referans aldıkları bir puanlama sistemi mevcuttur. Bu puanlama sistemine göre ise 1900 puan en az risk taşıyan ve 1 puan da en fazla risk taşıyan puan olarak referans alınmaktadır.

Kredi Notunu Belirleyen Faktörler

Kredi notu açısından puan hesaplanırken baz alınan bazı faktörler bulunmaktadır. Kredi notunu belirleyen faktörler arasında kredi kullanım yoğunluğu, yeni kredili ürün açılışları, kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması ve var olan hesabınız ile mevcut borç durumunuz gibi faktörler bulunmaktadır.

Kredi Notu Yükseltme Yolları

İhtiyaç halinde hızlı bir şekilde kredi kullanmak isteyenlerin mevcut kredi notu düşük durumda ise yükseltmek için yapabileceği şeyler bulunmaktadır. Öncelikle kredi notunu yükseltmek için fatura ödemeleri, kira ödemeleri ve vergi ödemeleri gibi tüm işlemleri banka hesabınız üzerinden yapmalısınız. Ayrıca bankanızda ek hesap açtırabilir ve acil nakit ihtiyaçlarınız için bu ek hesabınızı kullanabilirsiniz. Ancak ek hesap kullanırken geri ödeme konusunda son derece dikkatli olmalı ve herhangi bir gecikme yaşamadan geri ödemelerinizi yapmalısınız.

Ek hesap kullanmak ve geri ödemelerini de düzenli yapmak, kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir. Ek hesap kullanımı ile banka hesabının aktif bir şekilde kullanımının yanı sıra kullanılan kredi kartı var ise mutlaka ödemeleri geciktirilmeden ve tam olarak yapılmalıdır. Kredi kartının ödemeleri asgari ücret üzerinden değil dönem borcu üzerinden gecikme yaşanmadan ödenmesi halinde kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir. Kredi notunu olumlu yönde etkileyen durumlardan biri de bankaya olan tüm borçların herhangi bir gecikme yaşanmadan zamanında ödenmesidir.

Şayet bankaya ait gecikmiş bir borç bulunuyor ise kredi notunu yükseltmek amacı ile mutlaka borç kapatılmalıdır. Çünkü biriken borçlar kredi notunun yükselmesini engellemektedir. Ayrıca sürekli olarak kredi ve kredi kartı başvurusu yapmak da kredi notunu olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı devamlı olarak başvuru yapılmamalıdır.

 

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir